Zayıflamak? Genç ve Sağlıklı Görünmek?

Zayıflamak? Genç ve Sağlıklı Görünmek?

Kilo vermek , genç ve sağlıklı görünmek veya gençleşmek insanların son 20-30 yıldır daha çok önemsediği konulardır. Teknolojinin gelişmesiyle bilgi paylaşımları arttı ve  artık insanlar bu alanlarda  bilinçlenmeye başladılar. Ancak ne yazık ki teknolojinin getirdiği avantajlarının yanında birde dezavantajlarda ortaya çıktı. Yani bizlere sedanter (hareketsiz) bir yaşam sundu. Gıda endüstrisi ise lifli gıdalardan uzaklaşıp batı tarzı diyet dediğimiz yüksek kalorili gıdalar üretti. Ayrıca yediğimiz  besinler doğal olmaktan uzaklaştı. Sonuç olarak bizler farkında olmadan hızlıca kilo almaya başladık. Veee obez toplumlar meydana geldi.

Sonra insanoğlu aynada kendine baktı ve mevcut durumdan rahatsız olmaya başladı. Çünkü daha yaşlı ve daha sağlıksız görülüyordu. Bu defa zayıflamak ve genç kalmak veya görünmek istemeye başladı.

Zayıflamak için onlarca yöntem sayılabilir. Fakat biz insanlar sabırsız ve hemen kilo verelim düşüncesine kapıldığımız için bu yöntemleri sadece 2 gün dener ve başarısız oluruz. Bu başarısızlık bizleri depresyona sokar ve her geçen gün zayıflayamadığımız için bu durumu kabullenmiş oluruz. Ayrıca fazla kilolu olmanın getirdiği hastalıklardan da bahsetmeden geçemeyeceğim; yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), kalp rahatsızlığı, inme(felç), uyku bozukluğu ve diğer solunum problemleri, bazı kanser türleri gibi hastalıklar olabilir. Bu yüzden kilo vermek için zamanı erteleyemeyiz. Ancak aklınıza  hızlıca ve kalıcı olarak  kilolarımdan kurtulayım düşüncesi geldiyse çözüm obezite cerrahisindedir. Hoşçakalın….

Doç.Dr.Remzi Kızıltan

Doç.Dr.Remzi Kızıltan

Bir Cevap Yazın