Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

OBEZİTE NEDİR?

Kelime olarak obez (aşırı şişman) Latince obedere (aşırı yemek) kelimesinden türemiştir. Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada ve tüm yaş gruplarında iyi bilinen bir salgın haline gelmiştir. Obezite birçok sağlık problemiyle ve daha yüksek ölüm riskiyle i ilişkilidir.
Obezitenin nedeni genetik, çevresel, psikolojik vs olmak üzere multifaktöryeldir. Ancak adından da anlaşılacağı üzere, esasını aşırı yemek oluşturmaktadır. Aşırı yemek ile kastedilen günlük ihtiyacımızdan daha fazla kalori alımıdır. Günlük aldığımız kalori , harcadığımız kaloriden daha fazla ise aradaki fark vücudumuzda yağ olarak depolanmaktadır. Enerji alımının fazlalığı aşırı yeme, daha çok şeker içeren besinleri yeme, öğün atlama, hızlı yeme gibi yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle olurken, Enerji harcamasının azlığı ise hareketsiz yaşam nedeniyle olmaktadır. Sağlıklı kilo düzeyini devam ettirebilmek için alınan kalori, harcanan kaloriye eşit olmalıdır.
Obezitenin tanısı ve cerrahi tedavisi vücut kitle indeksine (=vki) göre yapılmaktadır.Vücut kitle indeksi kilogram cinsinden ağırlığın , metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Dünya sağlık örgütü VKİ 30kg/m2 olanları obez olarak kabul etmektedir.
VKİ=
Günümüzde Bariatrik (Obezite) cerrahinin morbid obezite ve komplikasyonları için en etkili uzun süreli tedavi olduğu kabul edilmektedir
Ancak unutulmamalıdır ki obezite cerrahisi hedefe ulaşmak için bir araçtır. Kalıcı başarı ve değişimin sağlanması için mutlaka yaşam tarzı değişikliklerinin beraberinde yapılması gerekmektedir. Hoşçakalın….

Doç.Dr.Remzi KIZILTAN