Metabolik Sendrom ve Obezite Tehlikesi?

Metabolik Sendrom ve Obezite Tehlikesi?

Abdominal obezitesi olan kişilerin karın içinde yer alan başta karaciğer olmak üzere tüm organlarında aşırı yağlanma olur. Yağlı karaciğer bozukluğu çok hafif kilo fazlalığında bile görülür. Bu onun önemsiz olduğunu göstermez. Tam tersi obezitenin oluşmaya başladığı en erken dönemlerde yağlanmanın başladığını ve hızla ilerleyerek organ hasarına yol açabileceğini göstermesi açısından önemlidir.
Obezite, tek başına hem insülin direnci hemde kötü kolesterolde artışa neden olması nedeniyle metabolik sendromun altında yatan en önemli nedendir. Obezitesi olan her kişi metabolik sendrom için çok yüksek risk grubunda kabul edilmelidir. Hiçbir şikayeti olmayan hatta testlerde hiçbir anormallik saptanmayan hastalar vardır. Ancak bu dönem geçicidir. Çünkü obezite, er yada geç insülin direncine neden olacaktır. insülin direnci bir kere oluştuktan sonra, eğer obezite devam ediyor ise, bir çığ gibi büyüyerek hızla Tip 2 Diyabet ve Metabolik Sendroma yol açacaktır. Onun için sağlıklı obez olarak sınıflandırılan kişilerde aynen klinik bulgu veren obezite hastaları gibi tedavi programına alınmalıdırlar.
Fazla kilolarınıza rağmen kan yağlarınız, kan şekeriniz, tansiyonunuz normal olabilir. Hatta hareketli bir hayat bile sürebilirsiniz. Ama unutmayın ki bu sadece bir balayı dönemidir. Bu dönemde gerekli önlemler alınmaz ise, insülin direnci ve şeker hastalığı hızla karşınıza çıkacaktır. Metabolik Sendrom bu yolun kaçınılmaz sonu olacaktır.
Obezitenin en erken dönemde, en etkin ve kalıcı tedavisi riskleri tamamen ortadan kaldıracaktır. Yaşam şekli değişikliği, sağlıklı ve düşük kalorili beslenme diyetleri ile egzersiz programları birlikte ve disiplinle uygulandığında bu sorunlarda tam olarak düzelme sağlar.
Obeziteniz varsa ve doktorunuz size insülin direncinden bahsetmiş hatta ilaç başlamayı önermiş ise artık düşünmenin vakti gelmiş demektir. İlaçlar ve diyetler ile dalgalanarak yıllar kaybetmek mi yoksa kesin ve kalıcı çözüm için cerrahiyi tercih etmek mi?

Diyet ve egzersiz ile tatminkar olarak kilo verebilir ve metabolik sendromunuzu tamamen kontrol altına alabilirsiniz. Bu kazanımlarınızı koruyorsanız ideal tedavinizi kendiniz başardınız demektir. Eğer başaramadıysanız Obezite cerrahisi tek seçenektir. Hoşçakalın…

Doç.Dr.Remzi KIZILTAN

 

Doç.Dr.Remzi Kızıltan

Bir Cevap Yazın