Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?

Tüp mide ameliyatı midenin yaklaşık %75-80’lik kısmının çıkarılmasıyla gerçekleştirilen bir obezite ameliyatıdır. Birden fazla mekanizmayla hastanın kilo vermesini sağlamaktadır. Öncelikle, yeni oluşturulan mide normal mideye göre belirgin derecede azalmış hacmi nedeniyle daha az gıda ve böylece daha az kalori alınmasına neden olur. Ancak asıl etkisinin gıda alımını kısıtlamaktan öte mide bağırsak sistemindeki özellikle açlık, tokluk ve kan şekeri kontrolünü sağlayan hormonlar üzerinde meydana getirdiği değişimdir.

Sonuçlarına bakıldığında tüp mide ameliyatı, daha eski olan gastrik bypass kadar hem hastanın kilo vermesi hem de diyabet gibi metabolik bozuklukların tamamen düzeltilmesinde veya iyileşmesinde etkili bir ameliyattır. Hasta ameliyattan çok kısa bir süre sonra henüz daha kilo vermeye yeni başlamışken diyabete bağlı yüksek kan şekeri düzeylerinin normale doğru yönelmesi, diyabet için kullanılan ilaçların ve insülinin tamamen veya kısmen bırakılması söz konusudur. Ayrıca tüp mide ameliyatı gastrik bypass ameliyatına göre daha az komplikasyonun görüldüğü bir ameliyattır. Tüm Dünya’da ve ülkemizde yapılma sıklığı giderek artmaktadır.

Alım kısıtlayıcı bir ameliyat olduğu için fazla kilolar hızla verilmektedir. Ayrıca mide bağırsak sisteminde gıdaların  geçiş yolunda bir değişiklik olmaması, hastanede kalış süresinin daha kısa olması, mide bağırsak sistemindeki açlık, tokluk ve kan şekeri düzenleyici hormonlara olumlu yönde etkilerde bulunması avatajları arasındadır. Hoşçakalın.

Doç.Dr.Remzi Kızıltan

Doç.Dr.Remzi Kızıltan

Bir Cevap Yazın